1. Mit tartalmaz a Sedacur forte? Három jól ismert gyógynövény, a macskagyökér (valeriana), a komló virágzat és a citromfű levél kivonatát.
2. Milyen hatásai vannak a Sedacur fortéban lévő gyógynövényeknek? A macskagyökér a komlóval együtt nyugtató, feszültségoldó hatású, a citromfű pedig az ideges eredetű testi panaszokat (gyomor- és fejfájás, ideges szívpanaszok) enyhíti.
3. Milyen panaszok kezelésére alkalmazható a Sedacur forte? A hatóanyag-összetétel igazoltan jó hatású belső nyugtalanság, idegesség, feszültség, valamint el– és átalvási nehézségek esetén.
4. Nappal nem okoz álmosságot a Sedacur forte? Kiegyensúlyozott hatóanyagtartalmának köszönhetően a Sedacur forte napközben történő alkalmazása nyugtató hatású, lefekvés előtti bevétel esetén pedig elősegíti az elalvást, és nyugodt, pihentető alvást biztosít. Az alvásunkat többek között hormonális mechanizmusok is támogatják: az éjszakai órákban nagyobb mennyiségben termelődik az ún. alvás-hormon (melatonin). A Sedacur forte nyugtató, feszültségoldó hatása az alvás-hormonnal együttműködve biztosítja a pihentető alvást. Napközben viszont az ún. ébrenlét-hormon (adrenalin) szintje magasabb, ezért ilyenkor a Sedacur forte nyugtató, ellazító hatása érvényesül ugyan, viszont az adrenalin éber állapotban tartja a szervezetet.
5. Okozhat-e gyógyszerfüggőséget, vagy hozzászokást a Sedacur forte? A kémiai hatóanyagú nyugtatókkal, altatókkal ellentétben a gyógynövényi hatóanyagokat tartalmazó Sedacur forte nem okoz függőséget, vagyis szedése a panaszok megszűnése után abbahagyható. Ugyanez igaz a hozzászokásra is: míg a szintetikus szerek esetén gyakori probléma, hogy az adagot a hatás gyengülése miatt emelni kell, ez a növényi készítményeknél nem szokott előfordulni. Éppen ezért előnyösebb növényi hatóanyagokat javasolni a kevésbé súlyos, ám tartós kezelést igénylő panaszokra.
6. Milyen mellékhatásai lehetnek a Sedacur forténak? Ritkán gyomor-bélrendszeri panaszokat okozhat, nagyon ritkán pedig allergiás bőrkiütések jelentkezhetnek. A mellékhatások megszűnéséhez általában elegendő a gyógyszer szedésének abbahagyása.
7. Okoz-e „másnaposságot” a Sedacur forte, ha este altatóként vesszük be? A növényi hatóanyagú altatók nem okoznak másnapos tüneteket, azaz fáradtságot, levertséget, koncentráció-zavart.
8. Autóvezetést, a koncentrációt vagy a szellemi tevékenységet befolyásolja-e a Sedacur forte? A készítménnyel folytatott, ún. placebo kontrollos tolerancia vizsgálat szerint a Sedacur forte nem befolyásolja a koncentrálási képességet, a mozgáskoordinációt, a reagálási képességet, éberséget, felfogó és érzékelő képességet. Tehát pl. vizsgadrukk, vagy lámpaláz oldására is nyugodtan használható.
9. Befolyásolhatja-e egyidejűleg szedett más gyógyszerek hatását a Sedacur forte? Jelen ismeretink szerint nem.
10. Alkohol fogyasztás befolyásolhatja-e a Sedacur forte hatását? A kémiai nyugtatókkal, altatókkal alkoholt nem szabad fogyasztani, mivel az alkohol fokozza a gyógyszerek hatását, és ez igen veszélyes lehet. Ezzel szemben a Sedacur forte növényi összetételének köszönhetően ilyen hatásfokozódástól nem kell tartani.
11. Hogyan kell szedni a Sedacur fortét? Nyugtatóként naponta két-három alkalommal 1-2 drazsé (a panaszok mértékétől függően). Ha az elalvás, vagy az átalvás megkönnyítése a cél, akkor lefekvés előtt 1 órával 1-2 drazsét kell bevenni.
12. Hol kapható a Sedacur forte? A Sedacur forte az Országos Gyógyszerészeti Intézet által törzskönyvezett gyógyszer, ezért kizárólag a gyógyszertárakban lehet megvásárolni recept nélkül.
13. Milyen kiszerelésben kapható a Sedacur forte?
Egy dobozban 30 drazsé van.
|